Vybíráme vinylové podlahy. Systémy pokládky, značky a obvyklé ceny

19. 2. 2019

Plánujete pořízení nové podlahy a váháte, zda jít do vinylu? Pokud se už také ztrácíte v široké nabídce, připravili jsme pro vás průvodce výběrem vinylových podlah, ve kterém vás seznámíme se systémy pokládky, přibližnými cenami i nejoblíbenějšími výrobci.

Vinyl versus PVC, lino a laminát

Začneme rovnou tím, nad čím přemýšlí řada zákazníku – má vůbec smysl si vinylovou podlahu pořizovat? Není to jen předražená verze obyčejného linolea? Obchody nabízí desítky druhů podlah pod různými názvy zahalenými dobrým marketingem, takže není divu, že se člověk v nabídce nevyzná a pochybuje, zda je mezi nimi vůbec rozdíl.

Vinyl a PVC/linoleum jsou si velmi podobné a rozdílné zároveň. Jak je to možné? Složením i konstrukcí jde téměř o identický materiál, ale vinyl je navíc obohacen o skelné vlákno. Zpracování vinylu bývá většinou kvalitnější, a především se na rozdíl od linolea dá pokládat plovoucím způsobem, neprodává se tedy jen v dílcích. Vinylová podlaha není stejná, jako tradiční laminátová plovoučka – vinyl je oproti laminátu tichý, měkký, hřejivý a odolnější.

Mezi hlavní výhody vinylu kromě již zmiňovaných patří i nízký tepelný odpor, takže je ideální pro místnosti s podlahovým topením. Na výběr je neuvěřitelné množství dekorů, které věrohodně imitují různé druhy dřeva, ale i dlažbu, beton a další materiály. Díky 3D provedení mnohých z nich ani nepoznáte, zda se jedná o vinyl, nebo jiný materiál.

Přehled systémů pokládky vinylových podlah

Než se vrhnete do nákupu podlahy, ujasněte si, jaký způsob pokládky bude do vašich prostor nejlepší volbou. A zrovna v případě vinylu máte opravdu z čeho vybírat.

Zámkové celovinylové podlahy – toto provedení vinylové podlahy nejvíce připomíná klasickou plovoučku. Podle objednaného rozměru plochy dostanete několik balení plných jednotlivých lamel, které jednoduše položíte pomocí zámkového systému bez nutnosti lepení k podkladu. Důležitým faktorem při výběru je třída zátěže a tloušťka nášlapné (PUR) vrstvy – čím je tlustší, tím je podlaha odolnější. Mezi vyhlášené výrobce patří Kaindl, či Parador. Ceny začínají kolem 800 Kč / m2, u renomovaných výrobců, jako jsou výše zmiňovaní, je to přibližně od 1 000 Kč výše.

Zámkové podlahy na HDF nosiči – provedení pokládky zámkového vinylu na HDF desce je obdobné, jako je tomu u běžné zámkové podlahy, ale díky kombinaci vinylu, korku a HDF materiálu vyniká nadprůměrnou zvukovou izolací, čímž se stává perfektní volbou do bytu. Oblíbený vinyl na HDF desce je od Egger, Kaindl, či Gerflor. Ceny začínají na 700 Kč / m2.

Vinyl celoplošně lepený – jak už název napovídá, tento typ vinylové podlahy se po celé ploše místnosti přilepí k podkladu. Výhodou je vysoká odolnost a možnost využití do vlhkých prostor, kde by se nelepená podlaha mohla vlnit a tvořit bubliny. Celoplošně lepený vinyl nabízí například Meister, Parador, či Fatra a jeho cena se pohybuje již od 500 Kč / m2.

Samolepící systém – díky samolepícímu systému je pokládka jednodušší než u běžného lepeného vinylu – zvládnete ji bez problémů svépomocí. Nemusíte se zabývat výběrem vhodného lepidla a jeho nanášením, protože dílce jsou již lepidlem opatřeny. Tento systém pokládky není zcela běžný pro všechny výrobce vinylu, u nás jej seženete od oblíbené francouzské značky Gerflor. Ceny se pohybují od 1000 do 1500 Kč / m2.

Odnímatelné vinylové dílce – další výsadou pouze značky Gerflor je typ pokládky s odnímatelnými vinylovými dílci. Systém je vhodný zejména do obchodů a míst, kde chcete provést velmi rychlou renovaci podlahy. Čtvercové dílce mají neviditelný zámkový systém, díky kterému je jednoduše spojíte a je hotovo. V případě poškození bez problémů vyjmete jeden dílec a nahradíte novým – to vše rychle bez přípravných prací, ztrácení času s lepidly a podobně. Odnímatelné vinylové dílce Gerflor seženete za cenu kolem 2 000 Kč / m2.

Archiv novinek »

Další aktuality

Průvodce druhy podlah

27. 2. 2019

Nemůžete se vyznat v druzích podlah a ztrácíte se v obchodních názvech i značkách? V tom případě se vám bude hodit náš stručný průvodce druhy interiérových podlah. Věnujeme se…

Pokračování »

Nejoblíbenější značky plovoucích podlah

30. 1. 2019

Zajímá vás, které značky podlah jsou mezi našimi zákazníky nejoblíbenější? Vybrali jsme hned tři zástupce, které vám v krátkosti představíme, protože co lépe prověří kvalitu…

Pokračování »

5 tipů pro dokonalou pokládku plovoucí podlahy

17. 1. 2019

Pokládku podlahy sice zvládnete i svépomocí, ale při celém procesu je několik důležitých činností, které pro dosažení perfektního výsledku nesmíte podcenit. Pojďme si je společně…

Pokračování »

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací