Vezměte to od podlahy. Jak sladit interiéry domu?

18. 3. 2019

Vrháte se do celkové rekonstrukce bytu, či domu a nevíte si rady, kde začít? Začněte od podlahy! Přinášíme vám inspiraci na postup, jak sladit interiér bydlení tak, aby lahodil oku a jen tak se neokoukal.

Výběr podlahy, oken a dveří

Hned na začátku rekonstrukce, či stavby je důležité si ujasnit a vybrat tři hlavní prvky – podlahy, okna a dveře. Je dobré, jak se říká, začít od podlahy. U ní si uvědomujme, že zabírá opravdu velký prostor a určuje charakter místnosti.

Orientace na světové strany nám pomůe s výběrem odstínu podlahy, protože ovlivňuje prosvětlení pokoje. Druhým důležitým faktorem je velikost místnosti. Neřiďte se současnými trendy a vybírejte to, co se vám nejvíce líbí, protože vy se na podlahu budete dívat několik let, i když trendy už pominou.  Výměna podlahy není tak jednoduchá, jako je tomu u nábytku, barvy stěn, či bytových doplňků. Dívejte se po nadčasových barvách a materiálech, které dlouho vydrží.

Máte k dispozici velký a prosvětlený prostor? Nebojte se tmavé podlahy, tou ho krásně zútulníte. Pro malé a tmavší pokoje často orientované na sever jsou pak ideální světlé barvy, imitace prken navíc místnost prodlouží. V malém bytě je dobré zvolit stejnou podlahu do všech pokojů, protože se tak interiér hezky sjednotí.

Z prvků okna-dveře-podlaha si vyberte jeden, který bude dominantní a ostatní pak budou méně výrazné. Zpravidla jako dominantní prvek volíme právě podlahu – pokud chcete univerzální radu, tak téměř ke každé se hodí bílá okna a bílé dveře. Myslete na to, že v místnosti bude s největší pravděpodobností i dřevěný nábytek, takže se snažte nekombinovat mnoho dekorů dřeva. V jednoduchosti je krása, to už přece známe.

Ne vždy však máme možnost volby všeho. Když už v místnostech některé prvky jsou a jejich výměna by byla zbytečná, musíme ostatní prvky přizpůsobit.

Pokračujte nábytkem a doplňky

Stejný odstín nábytku a podlahy působí poněkud nudně. Barva podlahy by měla být alespoň o dva odstíny světlejší, nebo naopak o hodně tmavší než nábytek. Velmi pěkné jsou přímé kontrasty – dřevěná podlaha s výraznou kresbou a k ní jednobarevný nábytek, nebo třeba marmoleum v neutrálním odstínu s nábytkem z moderního exotického dřeva.

Fantazii se meze nekladou. Použít můžeme také oba prvky ve dřevě, ale je vhodné je oddělit, což můžete udělat například umístěním barevných koberečků. Více než dva druhy dřeva však v jedné místnosti nekombinujte, působila by chaoticky.

Pak už jen stačí ozdobit interiér bytovými doplňky, u kterých se nebojte experimentovat – jejich výměna je totiž velmi jednoduchá, a tak můžete interiér přizpůsobit své náladě, ročnímu období i oblíbené barvě.

Archiv novinek »

Další aktuality

Pět nejdůležitějších otázek při výběru podlahy do domácnosti

25. 3. 2019

Vybíráte novou podlahu a nevíte si rady? Připravili jsme si pět nejčastějších otázek týkajících se podlahových krytin, na které vám odpovíme, abyste se ve výběru posunuli dále a…

Pokračování »

Průvodce druhy podlah

27. 2. 2019

Nemůžete se vyznat v druzích podlah a ztrácíte se v obchodních názvech i značkách? V tom případě se vám bude hodit náš stručný průvodce druhy interiérových podlah. Věnujeme se…

Pokračování »

Vybíráme vinylové podlahy. Systémy pokládky, značky a obvyklé ceny

19. 2. 2019

Plánujete pořízení nové podlahy a váháte, zda jít do vinylu? Pokud se už také ztrácíte v široké nabídce, připravili jsme pro vás průvodce výběrem vinylových podlah, ve kterém…

Pokračování »

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací