Pět nejdůležitějších otázek při výběru podlahy do domácnosti

25. 3. 2019

Vybíráte novou podlahu a nevíte si rady? Připravili jsme si pět nejčastějších otázek týkajících se podlahových krytin, na které vám odpovíme, abyste se ve výběru posunuli dále a zvolili ideální podlahu pro váš domov.

Které technické parametry jsou důležité?

Technické parametry a potřeby vaší domácnosti řešte dříve, než začnete přemýšlet nad cenou a dekorem podlahy. Základními parametry, kterými se řídit při výběru podlahy, jsou zejména tyto:

Zátěžová třída
Číslování odolnosti podlah je stanovené evropskou normou EN 13329 a dělí se na tři kategorie – privátní (2), komerční (3) a průmyslové (4). Nás bude zajímat první kategorie, tedy zátěž pro privátní/bytové potřeby. Ta je značena čísly 21, 22 a 23 pro mírnou/střední a vysokou zátěž. Doporučujeme se orientovat na nejvyšší třídu zátěže, mnoho výrobců už podlahy nižší třídy ani nevyrábí.

Tepelný odpor (R)
Tento parametr je velmi důležitý obzvlášť tehdy, když chceme do místnosti instalovat podlahové topení, ale také nám napoví, jak bude podlaha „teplá“, nebo „studená“. Čím vyšší je tepelný odpor, tím větší výkon musí podlahové topení vydat, aby místnost ohřálo, takže v tom případě chceme R co nejnižší – podle normy je to méně než 0,15 m2K/W. Nízký tepelný odpor má typicky vinyl, lino, PVC, dlažba, laminát.

U dřeva záleží na konkrétním druhu. Mezi „teplé“ druhy podlah s vysokým tepelným odporem patří korek, či třívrstvé dřevěné podlahy – zahřejí nás, ale pro podlahové vytápění příliš vhodné nejsou. Pokud vás toto téma zajímá více, pokračujte na samostatný článek o výběru krytiny pro podlahové vytápění.

Výška podlahy
Tu musíme brát také v potaz, protože jsme omezeni například výškou dveří. Vhodná výška záleží na konkrétní situaci u vás doma, ale nezapomeňte na ni.

Způsob pokládky
Zvažte, zda chcete pokládku zvládnout sami, nebo si na pomoc přizvete specializovanou firmu. U některých podlah je pokládka jednoduchá (koberec, lino…), jinde už může působit problémy (plovoučka, lepený vinyl…). Záleží i na vaší technické zdatnosti.

Další parametry se liší podle konkrétního druhu podlahy. U koberců budeme zkoumat výšku vlasu, u plovoucích podlah šířku nášlapné vrstvy a povrchovou ochranu. Promyslete si také požadovanou měkkost podlahy, protiskluzovost (hlavně pro děti), voděodolnost, či jak se podlaha vypořádá s kročejovým hlukem (řešíme hlavně v bytě, kde nechceme rušit sousedy). Někdo zase klade velký důraz na ekologii – v tom případě doporučujeme přírodní materiály, jako je dřevo, marmoleum, či korek.

Který druh podlahy zvolit do jednotlivých místností?

Existují obecná doporučení ohledně druhů podlah do různých místností, ale přeci jen má každý své vlastní preference a požadavky. Nejvíce se zabývejte výběrem podlahy do koupelny (musí dobře snášet vodu a vlhkost) a do nejvíce využívaných a zatěžovaných místností (nejčastěji kuchyně).

Ložnice: výběr podlahy do ložnice není náročný, zvolit můžete cokoli, co vám bude příjemné. Nejčastěji je to koberec, lino, korek či dřevěná podlaha. Vyhněte se studeným druhům, jako je dlažba, či litá podlaha.

Dětský pokoj: vybírejte materiály příjemné na dotek a teplé, protože děti si často hrají na zemi. Důležitá je také odolnost. Vhodné je linoleum, marmoleum, vinyl, korek, či koberec.

Obývací pokoj: podlahu do obýváku volíme často hlavně podle vzhledu, ale nenechte se jím zcela unést. Raději se vyhněte studeným materiálům (dlažba, kámen), skvělé je dřevo, korek, vinyl, či litá podlaha s podlahovým topením.

Kuchyně: jak už jsme si řekli, podlaha v kuchyni musí zvládnout mnoho. Zde je ideální prostor pro materiály, které se nehodily do ostatních „klidných a odpočinkových“ místností – dlažba, tvrzený vinyl, kámen. Nevhodný je koberec, či měkké lino.

Koupelna: do koupelny se nejvíce hodí jednolitá podlaha, například dlažba, celoplošně lepený vinyl, marmoleum, či voděodolný korek. Vhodné nejsou koberce, dřevo a laminát, či jiné podlahy s velkým množstvím spár.

Chodba, vstupní hala: zde volíme odolnost především – dlažbu, kámen, lité podlahy, odolný vinyl. Nevhodný je koberec, korek, či měkké lino.

Kolik podlaha stojí?

Při nákupu a výběru podlahy myslete na to, že jde o dlouhodobou investici. Ostatní doplňky v bytě vyměníte jednoduše, bez problémů natřete stěny jinou barvou a podobně, ale s podlahou není tak snadné pořízení. Chodíte po ní každý den a v místnostech zabírá spoustu místa, navíc je na ni hned vidět. Proto svůj výběr pečlivě zvažte a s ním i váš rozpočet.

Nejlevnějšími druhy podlah jsou PVC a linoleum, laminát, či koberce, ve středu stojí vinyl, korek či marmoleum, za dřevo si už připlatíte. Doporučujeme si přečíst náš předchozí článek o cenách a výrobcích jednotlivých druhů podlah.

Jak vybrat vhodný dekor?

Do světlých a velkých místností máte takřka neomezený výběr vzhledu podlah – sáhnout můžete i po tmavých dekorech, pokud vás lákají. Složitější situace je v malých pokojích, obzvlášť pokud jsou navíc severně orientované. Tam se hodí zejména světlé podlahy s dlouhými lamelami. Barvu podlahy je dobré sladit s dveřmi a okny – přečtěte si samostatný článek o tom, jak vybrat dekor podlahy a proč je důležité začít od podlahy.

Jak podlahu udržovat?

Sami nejlépe víte, jak náročné podmínky u vás bude podlaha snášet. Máte domácí mazlíčky a malé děti, takže je úklid na denním pořádku? Při vaření se vám často něco rozlije, nebo upadne? V tom případě vsaďte na jednoduše udržovatelné materiály do místností, kde je to potřeba.

Nejjednodušší na údržbu je vinyl, dlažba, marmoleum, či plovoucí podlaha. Horší je to s kobercem, či dřevěnými podlahami, které vám ale zase starost oplatí krásným originálním vzhledem – podívejte se, jak o ně pečovat. Srovnejte si priority, zvažte, zda máte na údržbu podlah čas, nebo raději zvolíte nenáročnou variantu.

Archiv novinek »

Další aktuality

Vezměte to od podlahy. Jak sladit interiéry domu?

18. 3. 2019

Vrháte se do celkové rekonstrukce bytu, či domu a nevíte si rady, kde začít? Začněte od podlahy! Přinášíme vám inspiraci na postup, jak sladit interiér bydlení tak, aby lahodil oku a…

Pokračování »

Průvodce druhy podlah

27. 2. 2019

Nemůžete se vyznat v druzích podlah a ztrácíte se v obchodních názvech i značkách? V tom případě se vám bude hodit náš stručný průvodce druhy interiérových podlah. Věnujeme se…

Pokračování »

Vybíráme vinylové podlahy. Systémy pokládky, značky a obvyklé ceny

19. 2. 2019

Plánujete pořízení nové podlahy a váháte, zda jít do vinylu? Pokud se už také ztrácíte v široké nabídce, připravili jsme pro vás průvodce výběrem vinylových podlah, ve kterém…

Pokračování »

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací