Jaké podlahy se hodí na podlahové vytápění?

15. 10. 2018

Podlahové vytápění je oblíbeným způsobem, jak doma udržet teplo bez nevzhledných radiátorů. Přemýšlíte nad ním? Pokud ano, nezapomeňte si zjistit, zda je vámi vybraná podlaha pro podlahové topení vhodná, v opačném případě byste mohli zaznamenat velké tepelné ztráty a efektivita topení by byla nízká.

Výhody podlahového topení

Podlahové topení už dávno není jen záležitostí pro bohaté – věřte, že investice do něj bude stát za to. Proč zvolit právě tuto variantu topení?

Teplo z podlahového topení stoupá rovnoměrně po celé místnosti a tím je zaručena stoprocentní teplotní pohoda, přičemž stačí nastavit menší teplotu než u běžného topení. S podlahovým vytápěním můžete ročně ušetřit až 20 % nákladů oproti tomu elektrickému.

Hodí se do každé místnosti, nevíří vzduch a nechytá se na něj prach. Instalace není složitá a místnosti bez ošklivých radiátorů vypadají zkrátka lépe – navíc získáte více volného prostoru.

Které podlahy jsou vhodné k podlahovému topení

Výběr podlahové krytiny je důležitý, aby podlahové topení správně fungovalo a teplo se přes podlahu jednoduše přenášelo do místnosti. Když zvolíte špatnou podlahu, můžete o dost tepla přijít a tím se ztratí ekonomická výhodnost.

Při výběru podlahy se orientujeme podle tzv. tepelného odporu a tepelné vodivosti a pro co nejlepší fungování musí být pod topením kvalitně položená izolace. Cílem je vybrat podlahu s co nejmenším tepelným odporem a velkou tepelnou vodivostí.

Ideálními kandidáty jsou podlahy z vinylu, PVC a linoleum. Dále také laminátové, méně pak dřevěné podlahy. Nejvhodnější je keramická a kamenná dlažba, ale předpokládáme, že většinou podlahové vytápění volíte do místností, jako je obývák, či ložnice. V koupelně je však také velmi praktické a stojí za úvahu.

Samozřejmě vždy záleží na konkrétním výrobku, ale dlažbou, marmoleem, vinylem a PVC (linoleem) chybu neuděláte.

Které podlahy se k podlahovému vytápění nehodí

Na podlahové vytápění se nehodí koberce, v žádném případě ne ty s izolujícím filcem a s vysokým chlupem. Pokud na koberci trváte, jeho tloušťka by neměla přesáhnout 10 mm a je dobré jej celoplošně přilepit.

Vhodné nejsou ani masivní a široké dřevěné podlahy. Pokud chcete zvolit dřevo, sáhněte po vrstvených dřevěných podlahách s malými lamelami, které budou dobře propouštět teplo.

Archiv novinek »

Další aktuality

Čím natřít dřevěnou podlahu? Olej, nebo vosk?

16. 12. 2018

Dřevěná podlaha je investicí na spoustu let. Přírodní materiály vydrží dlouho, ale je důležité se o ně správně starat – dobře je čistit a pečovat o ně ochrannými nátěry…

Pokračování »

Vybíráme nejlepší mop na podlahy

10. 12. 2018

Kvalitní podlaha vydrží dlouho. A ještě déle, pokud se o ni budete správně starat. Důležité jsou vhodné čisticí a pečující přípravky (zejména u dřevěných podlah), ale i dobrý…

Pokračování »

Nejoblíbenější dekory podlah do bytu

6. 12. 2018

Víte, které odstíny a dekory podlah jsou momentálně nejoblíbenější? Sestavili jsme pro vás jejich přehled. Moderní dekory využijte jako inspiraci – doporučujeme vždy sáhnout po…

Pokračování »

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací