Jaké podlahy se hodí na podlahové vytápění?

15. 10. 2018

Podlahové vytápění je oblíbeným způsobem, jak doma udržet teplo bez nevzhledných radiátorů. Přemýšlíte nad ním? Pokud ano, nezapomeňte si zjistit, zda je vámi vybraná podlaha pro podlahové topení vhodná, v opačném případě byste mohli zaznamenat velké tepelné ztráty a efektivita topení by byla nízká.

Výhody podlahového topení

Podlahové topení už dávno není jen záležitostí pro bohaté – věřte, že investice do něj bude stát za to. Proč zvolit právě tuto variantu topení?

Teplo z podlahového topení stoupá rovnoměrně po celé místnosti a tím je zaručena stoprocentní teplotní pohoda, přičemž stačí nastavit menší teplotu než u běžného topení. S podlahovým vytápěním můžete ročně ušetřit až 20 % nákladů oproti tomu elektrickému.

Hodí se do každé místnosti, nevíří vzduch a nechytá se na něj prach. Instalace není složitá a místnosti bez ošklivých radiátorů vypadají zkrátka lépe – navíc získáte více volného prostoru.

Které podlahy jsou vhodné k podlahovému topení

Výběr podlahové krytiny je důležitý, aby podlahové topení správně fungovalo a teplo se přes podlahu jednoduše přenášelo do místnosti. Když zvolíte špatnou podlahu, můžete o dost tepla přijít a tím se ztratí ekonomická výhodnost.

Při výběru podlahy se orientujeme podle tzv. tepelného odporu a tepelné vodivosti a pro co nejlepší fungování musí být pod topením kvalitně položená izolace. Cílem je vybrat podlahu s co nejmenším tepelným odporem a velkou tepelnou vodivostí.

Ideálními kandidáty jsou podlahy z vinylu, PVC a linoleum. Dále také laminátové, méně pak dřevěné podlahy. Nejvhodnější je keramická a kamenná dlažba, ale předpokládáme, že většinou podlahové vytápění volíte do místností, jako je obývák, či ložnice. V koupelně je však také velmi praktické a stojí za úvahu.

Samozřejmě vždy záleží na konkrétním výrobku, ale dlažbou, marmoleem, vinylem a PVC (linoleem) chybu neuděláte.

Které podlahy se k podlahovému vytápění nehodí

Na podlahové vytápění se nehodí koberce, v žádném případě ne ty s izolujícím filcem a s vysokým chlupem. Pokud na koberci trváte, jeho tloušťka by neměla přesáhnout 10 mm a je dobré jej celoplošně přilepit.

Vhodné nejsou ani masivní a široké dřevěné podlahy. Pokud chcete zvolit dřevo, sáhněte po vrstvených dřevěných podlahách s malými lamelami, které budou dobře propouštět teplo.

Archiv novinek »

Další aktuality

Jakou podlahu vybrat do bytu?

12. 11. 2018

Tápete v tom, jakou podlahu vybrat do bytu? Dáme vám několik tipů na podlahové krytiny, které se vyplatí jak cenově, tak svými praktickými vlastnostmi. Podlahy do bytu za rozumnou…

Pokračování »

Trendem luxusních podlah je přírodní dřevo

5. 11. 2018

Když pořizujeme nové podlahy, chtěli bychom, aby vydržely co nejdéle a měly skvělé užitné vlastnosti, díky kterým nám nebudou přidělávat zbytečnou práci. Vyplatí se investovat do…

Pokračování »

Často se ptáte: Co je to plovoucí podlaha?

29. 10. 2018

Systémů pokládky podlah je na trhu několik, ale právě plovoucí podlaha zde má své místo už spoustu let. Pokud tápete, co tento pojem vlastně znamená, rádi vám jej vysvětlíme, a…

Pokračování »

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací