Čím natřít dřevěnou podlahu? Olej, nebo vosk?

16. 12. 2018

Dřevěná podlaha je investicí na spoustu let. Přírodní materiály vydrží dlouho, ale je důležité se o ně správně starat – dobře je čistit a pečovat o ně ochrannými nátěry. Jaký nátěr zvolit? Jaký je rozdíl mezi lakem, voskem, a olejem na dřevěnou podlahu?

Proč je ošetření dřevěných podlah důležité

Dřevo je přírodní materiál, který krásně zútulní interiér a pyšní se řadou praktických vlastností. Dřevěné podlahy jsou tvoří luxusní a stylový interiér, který zaujme na první pohled. Vybrat si můžete z velkého spektra dekorů, ať už toužíte po přírodním dřevě, či mořeném na bílo, šedo a další barvy, nebo po dalších designových úpravách.

Dřevěné podlahy však mají i drobné nedostatky – oproti umělým materiálům jsou citlivější na vnější podněty, jako je vlhkost, teplota, či mechanické poškození. Pokud chcete dřevěnou podlahu na spoustu let, je péče o ni důležitá. Mimo správné povrchové ošetření je důležitá i vlhkost v místnosti, která by se měla pohybovat v intervalu 50-60 %.

Který nátěr na dřevěnou podlahu zvolit

Povrchových úprav dřevěných podlah existuje více a mají různé vlastnosti, výhody a nevýhody. Popíšeme tři nejčastější – olej, vosk a lak.

Olejovaná dřevěná podlaha je tmavší a pečující olej zvýrazní její strukturu, působí přirozeně. Olej dřevo vyživuje, takže brání vysychání a praskání, a také jej impregnuje. Prodávají se i zabarvené oleje, díky kterým můžete podlahu barevně doladit dle svého přání. Když chcete olejovou vrstvu obnovit, nemusíte podlahu brousit – stačí jen štětcem nanést další vrstvu (nejlépe jednou za 1-2 roky). Výhodou je také přírodní původ olejů. Nevýhodou může být menší odolnost vůči chemickým přípravkům a mechanickému poškození. Pro vytírání je třeba používat přípravky, které neodmašťují.

Vosk na dřevěné podlahy se nanáší štětcem, špachtlí, nebo strojově (záleží na konkrétním druhu). Existují i zabarvené a krycí vosky, kterými můžete doladit dekor dřeva, ty však nejsou vhodné pro tvrdá exotická dřeva. Aplikace je rychlá a renovovat můžete jednoduše tak, že místo lehce zbrousíte a opět navoskujete. Vosky na bázi vody dodávají podlaze sametový lesk, vosk na bázi rozpouštědel vytváří ochranný film, který zabrání uklouznutí. Kapky vody na vosku mohou vytvářet skvrny.

Poslední variantou je lak na dřevěné podlahy. Lakem vytvoříme novou nášlapnou vrstvu, která podlahu skvěle chrání a dá se nanést v několika vrstvách. Lak je odolný proti oděru, je protiskluzový a při nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Chrání i před tekutinami. Na trhu jsou k dostání různé varianty laku – lesklý, polomatný i úplně matný, takže si můžete vybrat ten, který se vám líbí nejvíce. Nevýhodou je složitější renovace, protože nelze opravit pouze poškozenou část podlahy, ale musí se celá zbrousit a nanést novou vrstvu laku, což není příznivé ani časově, ani finančně.

Archiv novinek »

Další aktuality

Vybíráme nejlepší mop na podlahy

10. 12. 2018

Kvalitní podlaha vydrží dlouho. A ještě déle, pokud se o ni budete správně starat. Důležité jsou vhodné čisticí a pečující přípravky (zejména u dřevěných podlah), ale i dobrý…

Pokračování »

Nejoblíbenější dekory podlah do bytu

6. 12. 2018

Víte, které odstíny a dekory podlah jsou momentálně nejoblíbenější? Sestavili jsme pro vás jejich přehled. Moderní dekory využijte jako inspiraci – doporučujeme vždy sáhnout po…

Pokračování »

Co nezapomenout koupit k laminátovým podlahám?

2. 12. 2018

Plánujete pokládku laminátové podlahy svépomocí a nejste si jisti, co vše budete potřebovat? Dáme vám několik tipů, na co při objednávání materiálu a příslušenství k podlahám…

Pokračování »

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací