5 tipů pro dokonalou pokládku plovoucí podlahy

17. 1. 2019

Pokládku podlahy sice zvládnete i svépomocí, ale při celém procesu je několik důležitých činností, které pro dosažení perfektního výsledku nesmíte podcenit. Pojďme si je společně projít, ať se co nejdříve můžete těšit z nové a krásné podlahy.

1.    Na podlaze nešetřete a dobře objednejte

Věnujte výběru podlahy patřičnou pozornost. Ačkoli je téměř každý z nás omezen rozpočtem, nesahejte automaticky po nejlevnější podlaze, na kterou narazíte, mohli byste toho v budoucnu hodně litovat. Zeptejte se známých na jejich zkušenosti, poraďte se s odborníky a pečlivě vyberte typ, který se vám bude líbit jak dekorem, tak splní vaše požadavky na funkčnost. Pokud si nejste jisti, který materiál zvolit, neváhejte se na nás obrátit – rádi vám poradíme.

Dobře vypočítejte potřebu materiálu na místnost, kde budete podlahu pokládat, v nejlepším případě objednejte něco navíc – materiál se může hodit i v budoucnu třeba pro výměnu poškozených lamel. Objednávejte od jednoho dodavatele, ideálně podlahu stejné šarže, protože i mezi jednotlivými šaržemi mohou být drobné rozdíly v odstínu.

Po nákupu podlahu dejte do místnosti, kam ji budete pokládat a nechejte ji tam 24-48 hodin odpočinout, aby si „zvykla“ na teplotu a vlhkost místnosti.

2.    Příprava povrchu pro novou podlahu

Podlahu ve většině případů nemůžete položit na původní krytinu, protože na nerovném povrchu by se nová krytina vlnila, vrzala, nebo by v ní vznikaly velké mezery. Staré podlahy šetrně odstraňte a povrch vyčistěte – musí být odmaštěný, suchý a zbavený prachu a jiného stavebního nepořádku. Teprve poté se můžete vrhnout na další práci.

3.    Vyrovnání a izolace povrchu

Jedním z nejdůležitějších kroků je vyrovnání povrchu. To se provádí různými způsoby (nivelační stěrka, betonová směs, rošt s OSB deskami aj.), v nejhorších případech je třeba podklad zbrousit, či částečně bourat. Na délku 1 metr by nerovnosti neměly být větší než 2 mm. Po vyrovnání nezapomeňte nechat podklad opět důkladně vyschnout.

Mezi povrch a podlahu se vkládá izolační vrstva, která potlačí vlhkost a odvede ji ke kraji podlahy, kde se odvětrá. Také udrží teplo v místnosti a zároveň pomůže tlumit kročejový hluk. Fixační podložky, parozábrany, PE folie a další nezbytnosti u nás najdete v kategorii Podkladové a izolační materiály.

4.    Dilatační spáry a lišty

Dilatační spáry jsou mezery, které budou ze všech stran podlahy u zdí, topení, schodů a všech napevno umístěných objektů, které se v místnosti nacházejí. Jsou důležité, aby se podlaha v případě mírného roztažení nevlnila. V místech, kde se podlaha stýká s další podlahou, budou rovněž dilatační spáry a tato místa překryjete přechodovými profily.

Spáry u zdí schováte soklovými lištami, které dotvoří celistvost podlahy. Na výběr je celá řada dekorů – můžete je sladit s podlahou, či nábytkem, nebo pro zajímavý efekt zvolit záměrně kontrastní odstíny. Fantazii se meze nekladou.

5.    Péče o podlahu

Jakmile podlahu úspěšně položíte, práce nekončí. Aby vám vydržela co nejdéle, je třeba o ni správně pečovat. Péče vždy záleží na konkrétním použitém materiálu. Než se vrhnete na nákup speciálních přípravků, nezapomeňte, že hlavní je plovoucí podlahu čistit pečlivě vyždímaným mopem, aby se mezi spáry nedostalo příliš vody a podlaha se takto nezničila.

Doporučujeme výrobky značky Dr. Schutz – pořídit můžete čističe pro různé povrchy, nebo opravné sady. Pro nejčastěji využívané laminátové plovoucí podlahy doporučujeme přípravek na čištění laminátu.

Věříme, že se vám pokládka svépomocí vydaří bez problémů. Pokud byste si přeci jen nebyli jisti, raději oslovte profesionály, nebo si nechejte poradit u odborníků – podlaha je velkou investicí a kvalitní pokládka je základem dlouhé životnosti.

Archiv novinek »

Další aktuality

Laminát, dřevo nebo vinyl? Srovnejte si materiály pro vaši podlahu

21. 4. 2019

Laminátová, dřevěná, nebo vinylová plovoucí podlaha jsou nejčastějšími podlahovými krytinami v našich domácnostech. Jaké jsou mezi nimi vlastně rozdíly? Jak vybrat tu nejlepší…

Pokračování »

Nejkrásnější dekory vinylových podlah

14. 4. 2019

Vinyl kromě jiného vyniká tím, že jeho výrobci nabízejí nepřebernou paletu dekorů. Ať už jde o věrohodnou imitaci dřeva, kamene, betonu, či dlažby – hravě spojíte krásný vzhled…

Pokračování »

Pět nejdůležitějších otázek při výběru podlahy do domácnosti

25. 3. 2019

Vybíráte novou podlahu a nevíte si rady? Připravili jsme si pět nejčastějších otázek týkajících se podlahových krytin, na které vám odpovíme, abyste se ve výběru posunuli dále a…

Pokračování »

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací